fot. Nadleśnictwo Stuposiany, Lasy Państwowe

Bieszczady: Żubry z zagrody w Mucznem mają już imiona

Pumba i Pusianek to imiona żubrzyków, które w tym roku przyszły na świat w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Imiona wybrano spośród ponad dwóch tysięcy propozycji nadesłanych na konkurs organizowany przez leśników z Nadleśnictwa Stuposiany.

https://twitter.com/LPanstwowe/status/1468260001902903303

Jak zaznaczył we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, konkurs był „nie lada wyzwaniem, bo liczba zgłoszeń przeszła wszelkie oczekiwania”.

„Po długich debatach i sprawdzeniu oryginalności imion, wybrano dwa: Pumba i Pusianek. Imiona te powtarzały się w nadesłanych zgłoszeniach, ale nagrody otrzymało dwoje uczestników, którzy swoje propozycje przysłali jako pierwsi” – wyjaśnił rzecznik.

Warunkiem udziału w konkursie było zaproponowanie imion męskich rozpoczynających się od liter „Pu”; tak w księdze rodowodowej żubrów przyjęto ewidencję osobników linii białowiesko-kaukaskiej urodzonych w hodowlach zamkniętych, a żubry z tej linii żyją w Bieszczadach.

Zagroda w Mucznem, gdzie obecnie żyje 10 żubrów, zajmuje powierzchnię blisko dziewięciu hektarów. Przez jej środek przepływa potok Czerwony. Stok, na którym zbudowano paśnik dla stada, porośnięty jest jodłami.

W Bieszczadach – według wiosennych szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie – na wolności żyje ponad 700 żubrów.

W ten region Polski pierwsze osobniki sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl