Bieszczady: dobre warunki turystyczne; pojawiły się żmije

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. „Termometry rano pokazywały powyżej 10 stopni. Jest bezwietrznie i słonecznie” – powiedział w piątek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec.

„W ciągu dnia temperatury powietrza będą rosły. Mogą też wystąpić burze” – mówił ratownik dyżurny.

Podkreślił, że „podczas burz w górach należy unikać otwartych przestrzeni”.

„Nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach” – dodał Arkadiusz Kawalec.

Na wycieczki górskie trzeba zabrać ze sobą m.in. kaloryczne jedzenie, napoje oraz naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację „Ratunek”.

Na niektórych szlakach górskich można spotkać żmije.

„Otrzymaliśmy już pierwsze sygnały o ich pojawieniu się” – powiedział ratownik GOPR.

Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij zygzakowatych: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak „x” na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl