https://pixabay.com/

W Bieszczadach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje drugi – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. Dzisiaj rano termometry pokazywały od dwóch do czterech stopni Celsjusza.

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Zdzisław Dębicki, zagrożenie występuje m.in. w masywach połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

„Utrzymuje się głównie na stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich. Miejscami leży tam nawet półtora metra śniegu” – mówił Zdzisław Dębicki.

Z kolei w bieszczadzkich dolinach średnia pokrywa śnieżna nie przekracza sześciu centymetrów. Jest słonecznie, bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Wszędzie występuje dobra widoczność.

Dębicki przypomniał, że w Bieszczadach „ciągle panują warunki zimowe”.

„W związku z tym turyści powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu i stroju oraz zabraniu ze sobą m.in. kalorycznego jedzenia, ciepłych napojów i zapasowych rękawiczek. Niektóre szlaki górskie mogą być śliskie” – zauważył ratownik dyżurny.

Dodał, że „należy też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację [<<Ratunek>>].

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl