Bieszczady: Lasy Państwowe dokładają się do remontów mostów

Lasy Państwowe dokładają się do remontów dróg wojewódzkich i lokalnych. W minionym tygodniu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie podpisano kolejne porozumienia w sprawie dofinansowania remontów mostów na obwodnicy bieszczadzkiej ze środków miejscowych nadleśnictw.

Porozumienie w tej sprawie sygnowali: marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso oraz szefowie nadleśnictw, które wnoszą finansowy udział w remonty.

„Na drogach wojewódzkich w Bieszczadach zlokalizowanych jest ponad 120 obiektów mostowych, z czego 59 wciąż wymaga naprawy. Powstały jeszcze w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Ze względu na pogarszający się stan techniczny na wielu z nich wprowadzone zostały ograniczenia” – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Rzecznik przypomniał, że „od kilku lat sukcesywnie udrażniany jest korytarz transportowy w tym niezwykle atrakcyjnym rejonie województwa”.

Od 2016 roku w kosztach związanych z modernizacją uczestniczą nadleśnictwa, na terenie których znajdują się mosty. Dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych w ciągu dwóch lat udało się odnowić osiem obiektów. Łączne wsparcie ze strony leśnictwa na infrastrukturę drogową w regionie sięgnęło w 2016 roku 2,6 mln zł, zaś w 2017 roku – 3,7 mln złotych.

„Mamy świadomość, że gospodarowanie w górach wymaga inwestowania również ze strony Lasów Państwowych, stąd nasza chęć, by dzielić się wypracowanymi środkami i przeznaczać je na zadania najpilniejsze społecznie” – zaznacza dyrektor krośnieńskiej RDLP Grażyna Zagrobelna.

Podkreśliła, że RDLP „zabiega o środki z Funduszu Leśnego na te cele”.

„Nasz region ma szczególne prawo do korzystania z nich, wnosi bowiem do skarbca leśnego przede wszystkim wielkie wartości przyrodnicze, co w sposób oczywisty zmniejsza nam możliwość osiągania wyższych przychodów” – mówiła.

W tym roku zmodernizowanych zostanie siedem kolejnych mostów za ponad 2,7 mln zł, z tego około 10 proc. to środki Lasów Państwowych.

Wyremontowane zostaną dwa mosty w ciągu drogi wojewódzkiej nr 893 Lesko – Cisna w miejscowościach Bystre i Jabłonki, dwa mosty na drodze nr 897 Tylawa – Wołosate – Granica Państwa w Smolniku. Z kolei na drodze nr 896 Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne remontowane będą most w Czarnej oraz dwa mosty w Żłobku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl