W Sanoku można obejrzeć blisko pół tysiąca ikon

Blisko 1000 eksponatów, w tym pół tysiąca ikon można obejrzeć na stałej wystawie sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). Niektóre zabytki pochodzą z XII-XIII stulecia. Większość z nich pochodzi z Podkarpacia.

„Wystawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku odwiedziło nas prawie 90 tys. osób” – powiedział PAP dyrektor muzeum Wiesław Banach.

Dodał, że zgromadzony w Sanoku zbiór ikon „jak żadna inna kolekcja w kraju, pokazuje przemiany w sztuce cerkiewnej od XV stulecia do przełomu wieków XIX i XX”.

„Najstarsze spośród nich reprezentują średniowieczną sztukę bizantyjsko-ruską” – zauważył Wiesław Banach.

Przypomniał, że na szczególną uwagę zasługują pochodząca z Nowosielec koło Sanoka ikona z XV w. „Chrystus na Majestacie”, XV-wieczny „Chrystus Pantokrator” z Wujskiego koło Sanoka oraz XVII-wieczny „Sąd Ostateczny” z Lipia w Beskidzie Niskim.

„W naszym muzeum są także XIX-wieczne ikony greckokatolickie, które powstawały m.in. pod wpływem sztuki ludowej, oraz ikony inspirowane malarstwem zachodniego chrześcijaństwa. Mają styl charakterystyczny dla pogranicza, gdzie dochodziło do spotkania wpływów chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego” – zauważył.

W sanockim muzeum obok ikon zgromadzono też prawie 500 przedmiotów liturgicznych. Wśród nich są m.in. szaty i naczynia liturgiczne, krzyże do błogosławieństw, krzyże procesyjne, chorągwie cerkiewne, płaszczenice czyli malowidła zastępujące w kościołach wschodnich Grób Pański oraz grafiki przedstawiające złożenie Chrystusa do grobu.

„Niektóre nasze eksponaty pochodzą z XII-XIII stulecia” – mówił Wiesław Banach.

W Sanoku ikony gromadzone i udostępniane turystom są od 1934 roku. Przed wybuchem II wojny światowej zajmowały się tym Muzeum Ziemi Sanockiej i Muzeum Łemkowskie; w okresie powojennym Muzeum Historyczne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl