fot. wikipedia

Bieszczady: Bardzo dobre warunki dla turystyki pieszej i rowerowej

W Bieszczadach i Beskidzie Niski w piątek rano są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. „Podczas wędrówek górskich można spotkać żmije” – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec.

„Rano na termometrach w Cisnej i Ustrzykach Górnych było 15 stopni. Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. W górach panuje dobra widoczność” – mówił ratownik dyżurny.

Przypomniał, że wybierając się w góry, trzeba pamiętać o nakryciu głowy, kremach przeciwsłonecznych i napojach. W górach turyści powinni też być przygotowani na możliwe w godzinach popołudniowych załamanie pogody i związane z tym konsekwencje.

„Podczas burz należy unikać otwartych przestrzeni, nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach” – podkreślił ratownik dyżurny.

W związku ze słoneczną pogodą na niektórych szlakach górskich można spotkać żmije zygzakowate. W Bieszczadach żyją trzy odmiany barwne żmij zygzakowatych: brązowe, srebrzyste i czarne.

PAP/RIRM

drukuj