fot. Magdalena Palembas

Bieszczady: Znaczne zagrożenie lawinowe; osiem stopni mrozu

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu nadal obowiązuje trzeci – w pięciostopniowej, rosnącej skali – stopień zagrożenia lawinowego. „Niedoświadczonym turystom odradzamy wędrówki w góry” – powiedział naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.

„Od sześciu dni znaczne zagrożenie dotyczy m.in. połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, a także masywów Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu” – mówił PAP naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR.

Dodał, że „występuje w miejscach, gdzie silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne”.

„Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych i miejsc za przełamaniami terenu” – zauważył Krzysztof Szczurek.

W bieszczadzkich dolinach leży średnio od 60 do 80 cm śniegu. Jest bezwietrznie, a termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazują osiem stopni mrozu. Z kolei w górnych partiach gór średnio leży od 100-120 cm.

W Bieszczadach warunki turystyczne są trudne.

„Opady śniegu oraz zawieje i zamiecie śnieżne spowodowały, że szlaki turystyczne są zawiane i nieprzetarte. Niedoświadczonym turystom odradzamy wyjścia w góry” – przypomniał Krzysztof Szczurek.

PAP/RIRM

drukuj