fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent A. Duda: Sprawiedliwe dzielenie dóbr jest niezwykle istotne

Dobre, mądre, sprawiedliwe dzielenie dóbr jest niezwykle istotne; takiego rzeczywiście sprawiedliwego podziału dóbr u nas przez długi czas nie było, zaczął się dopiero cztery lata temu – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Sianowa (Zachodniopomorskie).

Prezydent podkreślił, że Polska jest wolna, niepodległa i suwerenna od 30 lat. Stwierdził zarazem, że przez ostatnie 30 lat brakowało „jednej rzeczy”.

Teoretycznie mieliśmy wpisaną do konstytucji zasadę społecznej gospodarki rynkowej, ale społeczna gospodarka rynkowa przede wszystkim oznacza sprawiedliwy podział dóbr” – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że chodzi o sprawiedliwy podział tego, co jest wypracowywane przez społeczeństwo.

Takiego rzeczywiście sprawiedliwego podziału dóbr u nas przez długi czas rzeczywiście nie było. Zaczął się on dopiero cztery lata temu” – powiedział prezydent.

To jest sprawiedliwy podział dóbr, który także i ja zapowiedziałem podczas mojej kampanii prezydenckiej mówiąc o programie 500 plus, mówiąc o tym, że będziemy sprawiedliwie dzielili pieniądze, że zostanie przywrócony taki wiek emerytalny, jak chcieli ludzie” – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że „to były zobowiązania, o których wielu mówiło, że nie zostaną dotrzymane”.

Otóż zostały dotrzymane. Właśnie dlatego, że jest uczciwa władza” – powiedział najwyższy przedstawiciel państwa.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że program 500 plus został rozszerzony na każde dziecko. Dodał, powołując się na GUS, że pieniądze są „dobrze wykorzystywane” – np. na dodatkowe zajęcia dla dzieci. To – dodał – zachęca rządzących do wprowadzania kolejnych programów, jak 300 plus (wyprawka szkolna) i 13. emerytura.

Miała się Polska zawalić, a tymczasem rozkwita” – powiedział prezydent, pytając, „dlaczego trzeba było tyle czekać, na to, żebyśmy zaczęli funkcjonować jak normalne, uczciwe zachodnie państwo”.

Wizytę w Sianowie prezydent rozpoczął od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Poległych za Ojczyznę w parku im. Powstańców Warszawskich.

Nawiązując do przygotowywanych co roku w mieście obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, połączonych z widowiskiem historycznym, Duda podziękował władzom i mieszkańcom gminy za „wielkie dzieło upamiętniania naszej historii, a tym samym budowania postaw patriotycznych, tak bardzo Polsce potrzebnych”.

Powstanie Warszawskie jest takim wyjątkowym czynem zbrojnym, który ja też mam bardzo głęboko w swoim sercu (…) To, że państwo tutaj uhonorowaliście waszego powstańca warszawskiego (Aleksandra Kaczorowskiego, ps. „Kaczorek” – PAP) honorowym obywatelstwem, podkreślając jego wyjątkowość i to, że w tak niezwykle podniosły sposób obchodzicie państwo tutaj każdą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (…) to jest rzeczywiście niezwykłe” – powiedział prezydent zwracając się do mieszkańców Sianowa.

Chwalił ich też za „dobre, mądre” gospodarowanie, które pomogło miastu po upadku fabryki zapałek.

Kiedy upadły Zakłady Przemysłu Zapałczanego, nie upadliście na duchu. Dzięki dobremu gospodarowaniu, dzięki uczciwym ludziom, którzy zajmują się sprawami publicznymi, (..) dzięki gospodarskiemu podejściu ludzi, Sianów kwitnie” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że dla niego „dobre, mądre gospodarowanie, dobre, mądre, sprawiedliwe dzielenie tych dóbr, które są do podzielenia, jest niezwykle istotne”.

PAP/RIRM

drukuj