Prezydenci Polski i Panamy o współpracy gospodarczej

Współpraca gospodarcza i sytuacja polityczna w regionie Ameryki Środkowej – to tematy piątkowej rozmowy prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli Rodrigueza z polskim prezydentem. Andrzej Duda potwierdził decyzję o ponownym otwarciu ambasady RP w Panamie.

Prezydent Panamy przybył do Polski w związku z odbywającymi się od wtorku Światowymi Dniami Młodzieży. Włoska agencja prasowa Ansa podała pod koniec maja powołując się na nieoficjalne informacje, że następne po Krakowie Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie w 2019 r. Formalnie miejsce następnego zlotu zostanie ogłoszone przez papieża Franciszka w niedzielę na zakończenie ŚDM w Polsce.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu miała miejsce rozmowa prezydenta Dudy i prezydenta Rodrigueza, a także rozmowa plenarna obu delegacji z udziałem prezydentów.

W obecności prezydentów podpisany został też Protokół ustanawiającego mechanizm konsultacji politycznych między resortami spraw zagranicznych Polski i Panamy oraz Umowa między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Panamy o współpracy w dziedzinie turystyki. Dokumenty podpisali ze strony Polski szef MSZ Witold Waszczykowski, a ze strony Panamy wiceprezydent tego kraju, szefowa MSZ Isabel Saint Malo de Alvarado.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to pierwsze w historii spotkanie władz Polski i Panamy na tak wysokim szczeblu.

Jak mówił, prezydenci rozmawiali o współpracy gospodarczej miedzy naszymi krajami, w tym w dziedzinie turystyki.

Po drugie prezydent potwierdził decyzję o ponownym otwarciu polskiej ambasady w Panamie. W 2017 roku zostanie ponownie otwarta, zamknięta kilka lat temu, polska placówka w Panamie – poinformował prezydencki minister.

Jak dodał, otwarcie polskiej ambasady ma służyć m.in. rozwojowi stosunków gospodarczych miedzy Polską a Panamą – „jako ważnym krajem w globalnej polityce handlowej”.

Mam nadzieję, że ponowne otwarcie polskiej placówki zwiększy zainteresowanie polskich inwestorów Panamą – dodał Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl