ŚDM: Papież Franciszek prowadzi Drogę Krzyżową na Błoniach

Z udziałem papieża Franciszka na krakowskich Błoniach rozpoczęła się dziś po godz. 18.00 Droga Krzyżowa. Ma ona, w zamyśle autorów oprawy, zwracać uwagę nie tylko na męczeńską drogę Jezusa, ale – nawiązując do przesłania Światowych Dni Młodzieży – przedstawiać Drogę Miłosierdzia.

Nabożeństwo jest wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Papież Franciszek jest przy ołtarzu, do którego będzie zmierzała procesja niosąca krzyż – symbol Światowych Dni Młodzieży. Będą brali go na swoje ramiona po kolei przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń i wspólnot, znanych w Polsce i na świecie z dzieł miłosierdzia.

Krzyż poniosą przedstawiciele wspólnoty Community of Sant’Egidio, która zajmuje się pomocą ubogim, dialogiem z przedstawicielami innych religii i niewierzącymi. Kolejni będą m.in. przedstawiciele Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, organizacji Kirche In Not, Dom Samotnej Matki i „Okno życia”, francuska wspólnota L’Arche (w Polsce znana jako Fundacja „Arka”).

Każda stacja dotyczy jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia; konkretne wspólnoty Kościoła pokazują, że niesie on miłosierdzie i pomaga w trudnych chwilach. XIV stacji to odniesienie do uczynków miłosierdzia wobec ciała i duszy.

Autorem rozważań przy każdej stacji jest odpowiadający w Episkopacie za dzieło nowej ewangelizacji biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej ks. bp Grzegorz Ryś. Autorem i reżyserem części artystycznej wydarzenia jest reżyser i choreograf Mateusz Polit.

Przy każdej stacji odegrane zostaną krótkie etiudy artystyczne. Tworząc oprawę wykorzystano rozmaite formy – taniec nowoczesny, malarstwo muralowe, powietrzne akrobacje, animacje komputerowe i nowoczesny performance.

O warstwę muzyczną nabożeństwa dba orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken – sopran, Paweł Tomaszewski – fortepian i Adam Bałdych – skrzypce. Kierownictwo muzyczne nad całością projektu sprawuje prof. Wiesław Delimat. Nadzór choreograficzny sprawuje Karolina Domańska.

Wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej są żywe drzewa – kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich stoją tablice z nazwą stacji i uczynku miłosierdzia. Dęby wraz z tablicami zostaną po ŚDM przewiezione i posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. W zamyśle twórców, mają stać się żywą Drogą Krzyżową, pamiątką ŚDM 2016.

Wstępem do Drogi Krzyżowej było malarstwo piaskiem – przy akompaniamencie muzyków i chóru artystka przedstawiła historię Jezusa od spotkania z uczniami w Wieczerniku do momentu uwięzienia, początku Drogi Krzyżowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl