fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda przekazał wybieralne członkostwo w RB ONZ prezydent Estonii K. Kaljulaid

Obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych umocniła wizerunek Polski jako państwa stabilnego, przewidywalnego i angażującego się na rzecz rozwiązywania globalnych problemów – powiedział prezydent Andrzej Duda. Polski prezydent symbolicznie przekazał dziś w Warszawie wybieralne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Andrzej Duda podkreślił na konferencji w Pałacu Prezydenckim, że Polska nie traktowała swojego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako celu samego w sobie.

– Chcieliśmy wnieść – i jestem przekonany, że skutecznie wnieśliśmy – do prac Rady, ale również całego systemu Narodów Zjednoczonych konkretną wartość dodaną oraz zwróciliśmy uwagę na wiele zagadnień, które do tej pory nie były bezpośrednim tematem prac Rady, uwypukliliśmy inne ważne perspektywy naszego regionu – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska jest zdeterminowana, aby kontynuować misję rozpoczętą w Radzie Bezpieczeństwa, „promując fundamentalne dla nas tematy i zagadnienia” w trakcie trzyletniej kadencji w Radzie Praw Człowieka w latach 2020-2022.

Kersti Kaljulaid mówiła z kolei, że jednymi z priorytetów Estonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ będą cyberbezpieczeństwo, konsekwencje zmian klimatycznych, ochrona kobiet i dzieci w konfliktach.

RIRM/TV Trwam News

drukuj