Prezydent A. Duda: Polsko-izraelska deklaracja – „kamień milowy” naszej współpracy

Polsko-izraelska deklaracja oddaje prawdę historyczną i stanowi „kamień milowy” we współpracy pomiędzy naszymi krajami – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak ocenił, „jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca”.

Prezydent na środowej konferencji prasowej był pytany o przebieg spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, i o to, czy po tej rozmowie „ma wrażenie, że kryzys, który miał miejsce w stosunkach Polski i Izraela już nie ogrywa żadnej roli”. Spotkanie prezydenta Polski i premiera Izraela odbyło się w środę na marginesie 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent podkreślił, że w siedzibie ONZ odbył „cały szereg spotkań bilateralnych”. „Nie było ich bardzo dużo, ale to były bardzo ciekawe spotkania, bo odbyłem spotkanie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej panem (Mahmudem) Abbasem, odbyłem spotkanie z premierem Izraela panem Benjaminem Netanjahu, odbyłem spotkanie także z prezydentem Albanii”.

„Nie mam żadnych wątpliwości, że relacje (z Izraelem) układają się bardzo dobrze. Jeżeli były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca. Obydwaj wyraziliśmy satysfakcję z tej deklaracji, która została podpisana pomiędzy Polską a Izraelem” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że „oczywiście w każdym kraju – i w Polsce i w Izraelu – są tacy, którym treść tej deklaracji się nie podoba, ale zawsze są tacy, którym coś się nie podoba”.

„Tymczasem ta deklaracja oddaje rzeczywiste aspekty historyczne, oddaje prawdę historyczną, stanowi taki – jak bym powiedział – wręcz kamień milowy we współpracy pomiędzy naszymi krajami, która tradycyjnie zawsze była współpracą dobrą i tak dzisiaj też podkreślaliśmy w czasie naszego spotkania, wierzę, że ta współpraca będzie się rozwijała” – stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent mówił także, że poprosił premiera Netanjahu, żeby „przedstawił swoją ocenę sytuacji na Bliskim Wschodzie, wszystkich uwarunkowań, które tam są, właśnie ze swojego punktu widzenia, z punktu widzenia Izraela”.

„Wierzę, że współpraca pomiędzy nami będzie się pogłębiała, i to jest właśnie to, o co chodzi, żeby tę współpracę międzynarodową poszerzać w różnych aspektach, także we współpracy gospodarczej, bo mówiliśmy także o współpracy w zakresie przemysłów zbrojeniowych” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj