fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda nie podpisze nowelizacji ustawy o KRS?

Prezydent Andrzej Duda może nie podpisać nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt, który zmienia system powoływania członków KRS, który jednocześnie doprowadzi do odwołania obecnego składu Rady.

W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt zmienia zasady powoływania jej członków.

– On przywraca niezależną Krajową Radę Sądownictwa. Sędziowska część będzie wybierana przez sędziów. Nigdy więcej nie będzie wybierana przez polityków – zaznaczył poseł KO, Michał Szczerba.

To powrót do przepisów sprzed 2018 roku. Przez ostatnie lata opozycja przekonywała, że Krajowa Rada Sądownictwa została upolityczniona. Wtórowała jej Bruksela, choć wciąż obowiązujące przepisy są standardem w Unii Europejskiej – podkreślił były wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

– W Hiszpanii mamy analogiczny system jak dziś w Polsce. Czy Hiszpania zmienia system? Nie musi tego robić. W Unii Europejskiej, w Niemczech, politycy wybierają sędziów w komisji sędziowskiej – wskazał poseł Suwerennej Polski, Sebastian Kaleta.

Zgodnie z projektem zmianie ulegnie nie tylko sposób powoływania składu KRS. Wraz z wejściem w życie ustawy odwołani zostaną dotychczasowi członkowie Rady. Do jej składu nie będą mogli kandydować sędziowie powołani po 2018 roku. To naruszenie prerogatyw prezydenta – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Kuźmiuk.

– Decyzja o powołaniu sędziego jest prerogatywą prezydenta i jest ostateczna. Status sędziego, którego nominował prezydent, nie może być kwestionowany, tym bardziej wyroki, które wydaje. Tutaj wokół tego pojawiają się różnego rodzaju pomysły – mówił poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Co więcej, politycy zawężają grupę, która wyłoni nową Radę, wyłącznie do sędziów.

–  Z projektu zniknęły także możliwości zgłaszania kandydatów, którzy mogą zostać wybrani przez środowiska prawnicze. Nie widzę powodów, dla których ja jako adwokat nie miałbym wybierać członków KRS. Znam środowisko sędziów – zauważył prawnik, dr Michał Skwarzyński.

Dlatego niewykluczone, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy – mówiła minister w kancelarii prezydenta, Małgorzata Paprocka.

– Uniemożliwienie sędziom, powołanym po 2018 roku, bycie wybranym jako członkowie KRS, jest wprost niezgodne z konstytucją, niczym też nieuzasadnione. Takie rozwiązanie nie może znaleźć akceptacji pana prezydenta – mówiła Małgorzata Paprocka.

Nowelizacja ustawy może mieć niebezpieczne konsekwencje prawne dla każdego obywatela. Istnieją obawy, że orzeczenia wydane przez sędziów wskazanych przez dotychczasową KRS będą podważane.

– Z pewnością jakaś forma oceny musi być wprowadzona. To jest jeszcze na etapie prac. Natomiast byłbym za tym, aby wprowadzić abolicję dla orzeczeń i spraw, które miały miejsce wcześniej – wskazał poseł PSL, Marek Sawicki.

Zanim ustawa trafi do podpisu prezydenta, najpierw zajmie się nią jeszcze Senat, gdzie większość również ma liberalno-lewicowa koalicja.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl