fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent A. Duda: Mam nadzieje, że wprowadzanie kwoty wolnej od podatku będzie stopniowo rozszerzane

Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najuboższych to początekzapowiedział prezydent Andrzej Duda. Jak wskazał szef polskiego państwa proces ten będzie kontynuowany i rozszerzany na coraz większy krąg zarabiających.

Sejm przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej – postanowił, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł.  Natomiast zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami w Szwecji pytany o kwotę wolną od podatku, zaznaczył, że został zrobiony pierwszy krok w realizacji obietnicy w tej sprawie;

Oczywiście jest to zobowiązanie wyborcze, zarówno moje, jak i dzisiaj rządu,  i przez rok funkcjonowania rządu. Natomiast chciałem, żeby proces wprowadzania tej kwoty wolnej, w pełnym tego słowa znaczeniu, się rozpoczął. On się rozpoczyna od tych, którzy mają dzisiaj najtrudniejszą sytuacje, którzy zarabiają najmniej, po to, żeby w miarę możliwości ich całkowicie zwolnić z płacenia podatków. Tak, żeby, ci, którzy mają najskromniejsze domowe portfele tych podatków, w ogóle nie musieli płacić. To działanie się rozpoczęło. Mam nadzieje, że ono będzie stopniowo rozszerzane na coraz większy krok zarabiających – mówił prezydent.

Kwota wolna od podatku będzie stopniowo się zmniejszać w przypadku dochodów od 6 tyś 600 zł do 11 tys. Natomiast dla dochodów od 11 tys. zł do ponad 85 tys. 500 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3 tys. zł.

RIRM

drukuj