fot. pixabay.com

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy dla sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, zatwierdził taryfy sprzedawcom i dystrybutorom energii elektrycznej, a także największym przedsiębiorstwom sektora gazowego. Taryfy mają wskazać, jakie koszty ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne, dzięki czemu możliwe będzie obliczenie poziomu rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym.

W przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie tegorocznym, jednak do określonego pułapu, czyli 2000 kWh dla gospodarstw domowych, 2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami i 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych i rolników.

Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do wyżej wymienionych limitów zużycia.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, poinformował, że zatwierdzone taryfy posłużą do obliczenia rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych.

Zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfy nie będą obowiązywały odbiorców w gospodarstwach domowych, jednak wskażą uzasadnione koszty, jakie ponoszą przedsiębiorstwa energetyczne. Będą one stanowić podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym. Przyczyną rosnących od wielu miesięcy cen energii elektrycznej jest niestabilna sytuacja na rynkach surowców, która przekłada się na wysokie ceny prądu w obrocie hurtowym – mówił Rafał Gawin.

Cena gazu również ma w przyszłym roku zostać zamrożona na tegorocznym poziomie. Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać m.in. gospodarstwa domowe, gminy, szpitale oraz szkoły i przedszkola.

Z tego tytułu również przedsiębiorstwa gazowe otrzymają rekompensaty.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl