fot. youtube.com

Europejscy odbiorcy gazu ograniczają zakup surowca od Rosji

Najwięksi europejscy odbiorcy gazu z Rosji ograniczyli zakup tego surowca. Import błękitnego paliwa ze Wschodu wyraźnie zmniejszyły między innymi Niemcy, Turcja i Polska. W tym roku Rosja wyeksportowała do Europy o około 5 proc. mniej gazu niż w ubiegłym. Zdaniem ekspertów to efekt dywersyfikacji dostaw oraz spowolnienia gospodarczego.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” zapewnił, że za 3 lata Polska w 100 proc. uniezależni się od Rosji. Niezależność ma nam zapewnić między innymi Baltic Pipe oraz długoterminowe kontrakty z USA i Katarem.

Poseł PiS Maciej Małecki z sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa podkreśla, że to największe historycznie projekty. 

– Ograniczenie zakupów rosyjskiego gazu przez europejskich odbiorców to zła wiadomość dla Władimira Putina i rosyjskiego budżetu. Od momentu wygrania wyborów przez PiS, Polska systematycznie odchodzi od zakupu rosyjskiego gazu. Prowadzimy największe historycznie projekty inwestycyjne, które pozwolą na całkowite uwolnienie Polski od zakupu rosyjskiego gazu – mówi Maciej Małecki.

Niekorzystny dla Polski kontrakt na dostawę gazu z Rosji kończy się w 2022 roku. Polska nie zamierza go przedłużać.

Obecne zapotrzebowanie Polski na gaz to około 18 mld metrów sześciennych.

RIRM

drukuj