Prezes PiS o doniesieniach „FT”: To spekulacje

To spekulacje medialne – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odnosząc się do doniesień „Financial Times” ws. poparcia Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Według gazety polski rząd rekomenduje na stanowisko szefa RE europosła Platformy Obywatelskiej zamiast byłego premiera Donalda Tuska. Powołuje się ona na europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów.

Prezes PiS odnosząc się do medialnych doniesień powiedział, że Donald Tusk – człowiek, który łamie elementarne zasady Unii Europejskiej – nie może być przewodniczącym RE.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że przedstawiciel władzy UE w żadnym razie nie powinien łamać „zasady neutralności, jeśli chodzi o wewnętrzne stosunki w państwach UE”. Zwrócił tu uwagę na poparcie dla totalnej opozycji w Polsce.

Ktoś, kto tego rodzaju zasady łamie po prostu nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i w żadnym razie nie może liczyć na nasze poparcie, ani na brak naszego sprzeciwu. Tego rodzaju spekulacje nie mają najmniejszych podstaw. Natomiast te pozostałe sprawy proszę traktować w tej chwili właśnie jako spekulacje – zaznaczył prezes PiS.

Pierwsza 2,5–roczna kadencja Donalda Tuska na fotelu szefa RE wygasa z końcem maja. Prawdopodobnie na szczycie w marcu zapadnie decyzja o jego reelekcji. Jak dotąd Donald Tusk jest jedynym kandydatem zgłoszonym oficjalnie.

RIRM

drukuj