fot. PAP/Adam Warżawa

Trwa wizyta szefa BBN w Wielkiej Brytanii

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch kontynuuje swoją wizytę w Wielkiej Brytanii. Dziś spotka się on z wiceministrem obrony odpowiedzialnym m.in. za relacje sojusznicze z państwami NATO, a także odwiedzi bazę lotniczą brytyjskich sił powietrznych RAF w Norfolk w zachodnim Londynie.

Wczoraj szef BBN spotkał się  z ministrem stanu do spraw europejskich Alanem Duncanem oraz doradcą premier Theresy May w zakresie bezpieczeństwa.

Wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha w Londynie ma na celu włączenie się ośrodka prezydenckiego w ściślejszą współpracę między Polską a Wielką Brytanią. Jest to tym bardziej ważne w obliczu tzw. Brexitu czy wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Oprócz batalionów ramowych rozmieszczonych w czterech państwach bałtyckich, od końca marca w Orzyszu będzie stacjonować także dodatkowych 150 brytyjskich żołnierzy.

Zdaniem szefa BBN, niepewność wokół tzw. Brexitu zostanie częściowo uregulowana za pomocą przyszłego traktatu bilateralnego pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, którego podpisanie zapowiedziała w ubiegłym roku brytyjska premier Theresa May.

Paweł Soloch przypomniał również, że rząd w Londynie jest jednym z najostrzejszych krytyków Rosji Władimira Putina. Jak przyznał, przedstawiciele brytyjskiego rządu są zaniepokojeni próbami ingerencji Rosji w sprawy wewnętrzne innych państw. Wizyta szefa BBN w Wielkiej Brytanii zakończy się jutro.

TV Trwam News/RIRM

drukuj