twitter.com/ipngovpl

Prezes IPN na Litwie: Historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale też śmierci – żeby nie umierać, trzeba znać historię

Historia jest nie tylko nauczycielką życia, ale też śmierci – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w czwartek w wywiadzie dla TVP Wilno. Podkreślił, że po to, żeby nie umierać, trzeba znać historię, a tego uczy też współczesność.

„Musimy znać historię, żeby z jednej strony budować naszą tożsamość, tożsamość Polaków na Litwie, przywołując nasze wielkie postacie i piękne historie, ale także żeby świat był po prostu bezpieczniejszy i lepszy. (…) Historia Polaków i Litwinów jednoczy szczególnie w obliczu dzisiejszych zagrożeń” – powiedział dr Karol Nawrocki.

Delegacja IPN na czele z jej prezesem w czwartek w Domu Kultury Polskie w Wilnie uczestniczyła w promocji filmu „Czarny sufit” przybliżającego postać pisarza, publicysty i działacza wspierającego idee niepodległości – Józefa Mackiewicza, który mieszkał w Wilnie i podwileńskim Czarnym Borze, oraz w dyskusji wokół publikacji dr hab. Moniki Tomkiewicz „Zbrodnia ponarska 1941–1944”. Książkę i film przygotował Instytut.

Polska delegacja spotkała się też w czwartek w Wilnie z dyrekcją litewskiego Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, w tym z jego szefem Arunasem Bubnysem. Podczas spotkania omówiono długoterminową współpracę obu instytucji.

Prezes IPN w wywiadzie przypomniał, że w lipcu ubiegłego roku obie instytucje podpisały umowę o współpracy obejmującą wymianę dokumentów, przygotowywania wspólnych publikacji i wystaw, a także poszukiwania miejsc ofiar totalitaryzmu.

„Nasze biuro poszukiwań i identyfikacji na całym świecie powraca po swoich i z tego procesu oczywiście nie jest wyłączona Litwa i okolice Wileńszczyzny, gdzie poszukujemy polskich żołnierzy, którzy w walce z systemem komunistycznym stracili swoje życie” – powiedział.

Podkreślił, że „Instytut Pamięci Narodowej nie spocznie, dopóki nie odnajdziemy wszystkich tych, którzy za Polskę byli gotowi walczyć i niestety też umierać”.

Odnosząc się do zbliżającej się 160. rocznicy Powstania Styczniowego, prezes wskazał, że „Powstanie Styczniowe i cały wiek XIX to droga Polaków do niepodległości, która zakończyła się w 1918 r. odzyskaniem tej niepodległości”.

„Wiek XIX i dwa duże powstania – listopadowe i to styczniowe, rocznicę którego będziemy obchodzić – są zasadnicze dla historii Polaków. (…) Dla rodzącej się II Rzeczpospolitej Powstanie Styczniowe było tak ważne jak żołnierze Armii Krajowej dla podziemia antykomunistycznego po roku 1945, a więc widzimy całą sztafetę pokoleń, która budowana jest w pragnieniu wolności, niezależność, niepodległości” – zaznaczył Karol Nawrocki.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl