fot. PAP/Paweł Supernak

Prezes GPW złoży dymisję

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski złoży dymisję z dniem 31 grudnia 2015 r. – poinformowała spółka. Nie podano powodów rezygnacji prezesa.

Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało Pawła Tamborskiego na prezesa pod koniec czerwca 2014 r. Miesiąc później wyraziła na to zgodę Komisja Nadzoru Finansowego.

Ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił wtedy, że od nowego szefa warszawskiej giełdy oczekuje zwiększenia atrakcyjności rynku.

Poseł Andrzej Jaworski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa, wskazuje, że decyzja prezesa może być podyktowana względami ekonomicznymi.

– Wielu członków zarządów różnych spółek Skarbu Państwa, albo spółek z większością akcji w najbliższym czasie może rezygnować tylko i wyłącznie ze względów ekonomicznych – to znaczy, aby od przyszłego roku nie wejść pod obowiązujące nowe przepisy dotyczące odpraw i zakazu konkurencji. Wiemy doskonale, że te gigantyczne odprawy, które są zapowiadane – po kilka milionów złotych – to jest coś, co z jednej strony bulwersuje opinię publiczną, ale z drugiej strony, jest kwestią zasadności podpisywania takich kontraktów. Zwłaszcza, jeżeli byłoby tutaj wypłacanie jednorazowe za cały okres jako działalności, która może narazić spółkę na straty –  zwraca uwagę poseł Andrzej Jaworski.

Przed objęciem funkcji szefa GPW Paweł Tamborski był wiceministrem Skarbu Państwa.

W październiku bieżącego roku do budynku warszawskiej giełdy weszli funkcjonariusze CBA.

Agenci zażądali od Tamborskiego wydania dokumentów związanych z prywatyzacją spółki Ciech S.A., którą nabył śp. Jan Kulczyk. 

RIRM

drukuj