Rząd nie będzie nacjonalizował OFE

Nie było i nie ma w planach nacjonalizacji OFE. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma plan, w jaki sposób zbudować polski kapitał – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju na konferencji w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych podkreślił, że system Otwartych Funduszy Emerytalnych nie sprawdził się. Dziś nie służy nikomu, nie gwarantuje wyższych emerytur, nie finansuje rozwoju gospodarczego – zaznaczył.

Wicepremier zwrócił także uwagę, że OFE zarobiły 10–krotność włożonego kapitału, czyli o tyle zmniejszył się kapitał emerytów.

– Pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom. One są dzisiaj taką szczątkową formą zanikającego, w intencji pierwotnej, filaru kapitałowego. Nie ma już natomiast praktycznie tego filaru kapitałowego – został on zdemontowany przez poprzednią ekipę rządową. Mamy dzisiaj do czynienia z obszarem dużej niepewności, który chcielibyśmy zminimalizować. Chcielibyśmy wprowadzić tutaj jak najwięcej jasności – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rząd planuje wprowadzić m.in. w ramach III filaru dobrowolne pracownicze programy emerytalne w sektorze przedsiębiorstw. PPK miałby zarządzać Polski Fundusz Rozwoju. W dalszym ciągu funkcjonowałyby IKE a także IKZE.

Nowością byłoby oszczędzanie środków w ramach funduszy inwestujących w nieruchomości. Inwestorzy indywidualni mieliby także dostęp do atrakcyjnych obligacji skarbowych i infrastrukturalnych.

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki przypomniał, że przez ostatnich osiem lat dług publiczny wzrósł z 511 mld zł do poziomu 900 mld zł. Po zabraniu przez rząd PO–PSL środków z OFE wyniósł 1 bln 60 mld zł. Co więcej, 60 proc. długu to zależność wobec wierzycieli zagranicznych.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj