fot. Paweł Kula sejm.gov.pl

Prezentacja prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN – w przyszłym tygodniu

W poniedziałek „można się spodziewać” prezentacji prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN – poinformował w Programie III Polskiego Radia wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że nie będzie już „pogłębionych” konsultacji tych projektów ustaw.

Przypomniał, że po skierowaniu ich do Sejmu, dalsze prace będą się toczyły w parlamencie.

Minister Mucha powiedział, że po powrocie z Nowego Jorku, prezydent Andrzej Duda dokona jeszcze „ostatecznych” poprawek. „De facto te prace są zakończone” – oświadczył.

– To jest też początek procesu tworzenia prawa. Jeżeli pan prezydent kieruje ustawy do prac parlamentarnych, to oczywiście parlament będzie jeszcze nad nimi pracował. Ja tutaj bym nie demonizował jakiejś cenzury czasowej związanej z tym, że prezydent upubliczni projekt i zamyka to możliwość rozmowy. Prezydent go upubliczni i nastąpi skierowanie do prac parlamentarnych. Ja jestem przekonany, że te oczekiwania społeczne, które są związane z oczekiwaniem reformy wymiaru sprawiedliwości, będą zaspokojone – zaznaczył Paweł Mucha.

Według wiceszefa Kancelarii Prezydenta, zmiany zaproponowane przez prezydenta będą „cieszyły się powszechnym poparciem” w parlamencie.

Jeszcze nie wiadomo, czy prezydent sam zaprezentuje swoje projekty ustaw, czy pojawią się na jego stronie internetowej.

24 lipca prezydent zawetował ustawy: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

RIRM

drukuj