Prezentacja polskich dokonań w dziedzinie ochrony środowiska na szczycie klimatycznym w Bonn

Dzisiejszy dzień był pokazaniem tego, w jaki sposób Polska realizuje – od 1990 roku, kiedy zaczęliśmy okres transformacji – koncepcję tak modną aktualnie w UE obieg zamknięty czyli circular economy – mówił przewodniczący polskiej delegacji na tegorocznym szczycie klimatycznym w Bonn minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Od prawie 30 lat w Polsce działa stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji. Kładzie ono nacisk na zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń u źródła – podkreśla prezes stowarzyszenia dr inż. Michał Jan Cichy.

– Nie tylko filtry – mówiąc bardzo kolokwialnie, nie tylko składowanie czy robienie czegoś z powstałymi odpadami, ale szukanie opcji na zapobieganie. A więc, żeby te odpady nie powstały, aby nie powstały ścieki bądź powstało ich mniej itd. – wskazał dr Michał Jan Cichy.

Swoimi dokonaniami w tej kwestii chwalili się dziś w Bonn polscy producenci cementu.

– Chcieliśmy też pokazać, że nasz polski przemysł cementowy nie jest już trucicielem. Został skreślony z tej listy. Dość dużo zainwestowaliśmy i mamy osiągnięcia, którymi możemy się pochwalić na arenie światowej. Chociażby w zużyciu paliw alternatywnych Polska jest liderem – powiedział Henryk Radelczuk z Cemex Polska.

Firma Cemex Polska dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań ograniczyła emisję CO2 przy produkcji klinkieru.

– Obecnie zeszliśmy z wartości 860 kilogramów CO2 na tonę klinkieru do 748 kg – to ostatnie wczorajsze dane – dodał przedstawiciel Cemex Polska.

Minister Jan Szyszko spotkał się dziś z wiceszefem niemieckiego resortu środowiska Jochenem Flasbarthem.

– Staramy się jako organizatorzy wspierać naszych polskich przyjaciół, żeby w przyszłym roku w Polsce w Katowicach wyszło wszystko bardzo dobrze – stwierdził Jochen Flasbarth.

Minister Jan Szyszko od lat współpracuje z niemieckim politykiem.

– To jest minister, który rozumie na czym polega polityka klimatyczna świata. To jest minister, który reprezentuje interesy Niemiec, ale to jest profesjonalista i bardzo dobrze mi się z nim współpracowało – zaznaczył polski minister środowiska.

Na szczycie klimatycznym w Niemczech uczestniczy ponad 23 tysiące osób z 197 państw. Polskiej delegacji przewodniczy prof. Jan Szyszko, który będzie również prezydentem przyszłorocznego COP24 w Katowicach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl