fot. PAP

Premier udaje się do Paryża

Premier Ewa Kopacz udaje się dziś do Paryża, gdzie weźmie udział w polsko-francuskich konsultacjach międzyrządowych.

Główne tematy rozmów to sytuacja na Ukrainie, sankcje wobec Rosji, a także kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca obronna.  Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że w obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie społeczeństwo międzynarodowe musi podjąć konkretne działania.

– Ukraina nie radzi sobie z konfliktem, w związku z tym społeczeństwo międzynarodowe powinno podjąć istotne kroki, aby zatrzymać rosyjską agresję. Należy się zastanowić, jakie to mają być kroki, czy będą zmierzały tylko do karania Rosji dalszymi sankcjami czy też będą to działania w kierunku pomocy Ukrainie, żeby tę wojnę wygrała, a przynajmniej zatrzymała konflikt. Z tego punktu widzenia konsultacje międzynarodowe Polski z Francją, Niemcami i innymi państwami jak Stany Zjednoczone są wskazane. Dobrze się dzieje, że Polska jest konsultowana. Należałoby też zastanowić się nad polską możliwością samodzielnego wsparcia działań na Ukrainie – powiedział Witold Waszczykowski.

Z kolei marszałek Sejmu Radosław Sikorski od dziś przebywać będzie z wizytą w USA. Weźmie udział w konferencji dot. transatlantyckiej  strategii dla Europy wschodniej, w kontekście konfliktu na Ukrainie.

Dziś także w Brukseli w związku z nasileniem się walk na wschodzie Ukrainy  odbędzie się  nadzwyczajne spotkanie szefów dyplomacji państw UE, zwołane przez szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini.

 

RIRM

drukuj