fot. PAP

Premier spotka się z marszałkiem Sejmu

Dziś premier Ewa Kopacz spotka się z marszałkiem Radosławem Sikorskim. Rozmowa ma dotyczyć powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. samorządu.  Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 13.30 – poinformowało CIR.

W komisji mają zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Ma się ona zająć przeglądem funkcjonowania samorządów, m.in. w kwestiach finansowych.

Według Kopacz, wnioski z prac komisji, również propozycje legislacyjne, mają być gotowe pod koniec maja lub na początku czerwca przyszłego roku.

Nad sensem powołania takiej komisji zastanawiał się poseł Arkadiusz Mularczyk. Polityk zwrócił uwagę, że nie określono konkretnego  celu i zakresu działań takiej komisji.

– Pani Ewa Kopacz przez trzy lata była marszałkiem Sejmu. W tym czasie do parlamentu wpłynęło bardzo dużo projektów ustaw, które dotyczyły regulacji czy też zmian w samorządzie terytorialnym. Na chwilę obecną, powoływanie kolejnych speckomisji nie jest potrzebne, ponieważ mamy w Sejmie komisję do spraw samorządu terytorialnego i tam parlamentarzyści mogą pracować nad projektami dotyczącymi samorządu. Odbieram te działania jako działania pozorujące jakieś ruchy czy koncepcje. Albo jest decyzja, że zmieniamy jakiś segment samorządu, regulujemy w odmienny sposób jakieś kwestie, albo nie wiemy, co zrobić i powołujemy komisję – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Powstanie komisji uzgodniono 5 listopada, podczas rozmowy premier z liderami partii politycznych. W spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski.

RIRM

drukuj