fot. PAP/EPA

Ukraina: W parlamencie powołano nową koalicję rządową

W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono w czwartek powstanie nowej koalicji rządowej, składającej się z pięciu ugrupowań, które dostały się do parlamentu w wyniku październikowych wyborów. Na stanowisko premiera koalicja wysunęła kandydaturę Arsenija Jaceniuka.

Przewodniczącym Rady Najwyższej, która zainaugurowała w czwartek swoją działalność, będzie dotychczasowy wicepremier, Wołodymyr Hrojsman – uzgodnili członkowie koalicji.

Koalicja, która nosi nazwę „Europejska Ukraina” i liczy 302 deputowanych, co daje jej większość konstytucyjną, będzie składać się z: prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Frontu Ludowego Jaceniuka, Samopomocy mera Lwowa Andrija Sadowego, Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki i Batkiwszczyny (Ojczyzny) b. premier Julii Tymoszenko. Jedynym ugrupowaniem opozycyjnym będzie Blok Opozycyjny wywodzący się z Partii Regionów zbiegłego w lutym z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza.

Hrojsman ogłosił, że głosowanie nad składem nowego rządu odbędzie się we wtorek 2 grudnia.

Wcześniej, zgodnie z prawem w parlamencie ogłoszono koniec kadencji poprzedniej Rady Najwyższej, a Jaceniuk złożył rezygnację ze stanowiska premiera. Teraz, po uzgodnieniu jego kandydatury na nowego szefa rządu przez członków koalicji, propozycja ta zostanie przesłana prezydentowi Petrowi Poroszence. Szef państwa powinien ją zaakceptować i przedłożyć do głosowania deputowanym.

W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i siły rosyjskie terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów. Dotychczas Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała jedynie 419 deputowanych, a przysięgę złożyło w czwartek tylko 418.

Także w czwartek w Radzie Najwyższej ogłoszono powołanie frakcji parlamentarnych. We frakcji Bloku Poroszenki zasiada 146 deputowanych, a Frontu Ludowego – 83. Frakcja partii Samopomoc liczy 32 mandaty, Radykalna Partia – 22, a Batkiwszczyna – 19. Blok Opozycyjny ma 40 deputowanych.

W Radzie Najwyższej powołano także grupę Rozwój Gospodarczy, do której weszło 19 posłów, a także grupę Wola Narodu, która składa się z 19 deputowanych.

PAP

drukuj