Premier RP w Budapeszcie: Polska chce być hubem gazowym w regionie

Rozmowa z premierem Węgier Viktorem Orbanem dotyczyła m.in. kwestii energetycznych, w tym budowy interkonektora polsko-słowackiego i Baltic Pipe – poinformował dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewniał, Polska chce być hubem gazowym w regionie.

Premier RP pytany na konferencji o dziedziny możliwej współpracy z Węgrami wymienił m.in. kwestie energetyczne, w tym budowę interkonektora polsko-słowackiego, który – jak dodał – jest brakującym elementem gazociągu z Polski na Węgry oraz Baltic Pipe.

„Terminal LNG w Świnoujściu już jest. Chcemy móc być takim hubem gazowym, oczywiście do tego trochę wysiłku trzeba wykonać” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że rozmowa z Viktorem Orbanem dotyczyła też kwestii Trójmorza, a także połączeń kolejowych z Węgier do Polski i Serbii oraz Via Carpatii.

Szef polskiego rządu był również pytany o możliwość rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o kolejne kraje. Jak zaznaczył, V4 jest gotowa na „skuteczną współpracę” z takimi krajami, jak Austria oraz państwa bałtyckie, bałkańskie.

„Oczywiście, że taką współpracę nie tylko dopuszczamy, ale staramy się ją inspirować” – zapewnił Premier RP.

PAP/RIRM

drukuj