Premier M. Morawiecki spotka się w Warszawie z A. Merkel

Dzisiaj w Warszawie, w związku z polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, z wizytą w Warszawie przebywać będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, polityka europejska, energetyka oraz bezpieczeństwo.

Będą to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W spotkaniu, poza Mateuszem Morawieckim i Angelą Merkel wziąć ma udział większość konstytucyjnych ministrów obu rządów.

Z programu wizyty wynika, że szef polskiego rządu powita kanclerz Merkel o godz. 11.30 na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbędzie się spotkanie szefów obu rządów. Z kolei po godz. 13.00 zaplanowana jest sesja plenarna pod przewodnictwem premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel.

Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa” – zapowiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Jak dodała, konsultacje międzyrządowe jako ważny instrument współpracy bilateralnej odbywają się z reguły co roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnie odbyły się w czerwcu 2016 roku w Berlinie.

Z programu piątkowej wizyty wynika, że ok. godz. 15.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Morawieckiego oraz kanclerz Merkel, a ostatnim punktem wizyty ma być złożenie wieńców przez szefów obu rządów pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Dzisiejsze spotkanie Mateusza Morawieckiego z Angelą Merkel będzie już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

Rozmowa – jak informowała wówczas PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska – dotyczyła m.in. przyszłości polityki migracyjnej, stanu negocjacji o Brexicie i polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła – jak mówił wtedy Mateusz Morawiecki – spraw klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy.

Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl