fot. PAP/Tytus Żmijewski

Dzień Zaduszny – wspominamy tych, którzy odeszli

Obchodzimy dziś Dzień Zaduszny – wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlimy się do Boga za dusze w czyśćcu cierpiące, szczególnie naszych bliskich i przyjaciół. Wypraszamy dla nich potrzebne łaski i życie w Królestwie Bożym.

Jest to czas zadumy i refleksji nad życiem i przemijaniem. Wierni odwiedzają cmentarze, groby bliskich i uczestniczą we Mszach św. za ich dusze. Na grobach symbolicznie zapalane są znicze.

Dusze zmarłych przebywające w czyśćcu potrzebują przede wszystkim naszej modlitewnej pomocy – podkreśla ks. prof. Zdzisław Janiec, dyrektor Katedry Liturgiki Pastoralnej KUL.

Przebywający w czyśćcu sami nie mogą sobie pomóc. To my jesteśmy tymi, którzy mogą ich wesprzeć. Dlatego Kościół w tym dniu zachęca, by udzielać im pomocy. Na 1. miejscu – modlitwa. Kolejne elementy pomocy to post, dobre czyny, ale przede wszystkim najświętsza ofiara Mszy św. Najczęstszą modlitwą kierowaną do Boga za zmarłych jest formuła znana nam od dzieciństwa: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci”. Warto w Dzień Zaduszny odkryć głęboki sens tej modlitwy – wskazuje ks. prof. Zdzisław Janiec.

Przypominamy, że przez tydzień po uroczystości Wszystkich Świętych pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za dusze w czyśćcu cierpiące [więcej].

Szczególną formą modlitwy w intencji tych, którzy odeszli są też tzw. Wypominki. To wyczytywanie imion i nazwisk zmarłych podczas nabożeństw.

RIRM/TV Trwam News

drukuj