Angela Merkel: UE musi szybciej podejmować decyzje

Podjęta przez Brytyjczyków decyzja o wystąpieniu ich kraju z Unii Europejskiej to sygnał ostrzegawczy dla reszty Wspólnoty, która musi nauczyć się szybciej podejmować decyzje zamiast próbować uzgodnić nowe traktaty – oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

„(Brexit) to sygnał ostrzegawczy dla nas wszystkich, byśmy ponownie zastanowili się: <<Co oznacza dla nas Europa? Co Europa musi zmienić, by w oczach ludzi odniosła sukces?>>” – powiedziała szefowa niemieckiego rządu, przemawiając do członków swojej partii, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Jak dodała, Europa musi zdecydować, na czym powinna skoncentrować wysiłki i w jakich obszarach może pozwolić sobie na odgrywanie mniejszej roli, a także musi nauczyć się szybko podejmować decyzje.

„Nie możemy zawsze rozmawiać o nowych traktatach, (musimy rozmawiać) o działaniach” – zaznaczyła kanclerz Merkel.

Nicolas Sarkozy, który zamierza ubiegać się o urząd prezydenta Francji w przyszłorocznych wyborach, zapowiedział, że decyzję o Brexicie można odwrócić, negocjując nowy traktat unijny w kształcie, który bardziej odpowiadałby Wielkiej Brytanii. Władze zarówno Francji jak i Niemiec zdystansowały się od tej deklaracji – przypomina agencja Reutera.

PAP/RIRM

drukuj