fot. PAP/Mateusz Marek

Premier M. Morawiecki o nowym procesie wyborczym: Chcemy przede wszystkim transparentności

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zmiany, które chciałby wprowadzić rząd w ramach samego procesu wyborczego, dotyczą transparentności. Szef rządu był pytany na konferencji prasowej o to, czy gotowa jest już nowelizacja ordynacji wyborczej i czy wśród pomysłów zmian nie ma uwag Państwowej Komisji Wyborczej.

Mateusz Morawiecki powiedział, że w III RP dochodziło do wielu nieprawidłowości podczas wyborów. Wymienił tu głosowanie z 1993 r. i wybory samorządowe z 2014 roku.

To, czego przede wszystkim chcemy to transparentność, czyli najlepiej przezroczyste urny, powinny być kamer oraz wspólne, komisyjne liczenie głosów, kolegialne procedury nadzoru, tak żeby nie było żądnej wątpliwości, kto jak oddał głos. Jak najwięcej kontroli po to,  żeby uniknąć jakichkolwiek nieprawidłowości, a także wprowadzenie wszystkich zmian, które umożliwią po prostu głosowanie Polakom i na tym się skupiamy – wyjaśnił szef rządu.

Szef rządu dodał, że w ramach zmian w kodeksie wyborczym mogą być kolejne inne zmiany.

Przypomnijmy, że w poniedziałek do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego zakładający z kolei utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców. [czytaj więcejCelem rejestru ma być gromadzenie danych o wyborcach w celu potwierdzenia możliwości udziału w wyborach w Polsce, jak i zagranicą.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl