Fot. W. Kompała / KPRM

Premier przedstawi w czwartek szczegóły „okrągłego stołu” w sprawie oświaty

Wszystko wskazuje na to, że „okrągły stół” w sprawie oświaty odbędzie się w szerokiej formule z udziałem między innymi organizacji pozarządowych oraz opozycji. W czwartek o szczegółach ma poinformować premier Mateusz Morawiecki.

Rozszerzona formuła oznacza, że do rozmów na temat oświaty byliby zaproszeni także rodzice, samorządowcy oraz eksperci. Wszystko po to, aby w szerokim gronie wypracować najlepsze rozwiązania dla edukacji, także w kontekście podwyżek płac. Prezydent deklaruje, że jest gotów udostępnić do rozmów Belweder.

Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego, debata w takiej formule to bardzo dobre rozwiązanie.

– Jest to moim zdaniem bardzo dobra inicjatywa, ponieważ potrzebna jest rozmowa o systemowych rozwiązaniach w obszarze oświaty i edukacji, między innymi jasnego i czytelnego podziału tego, kto za co odpowiada oraz rozważenia takiego modelu, jaki był przed wojną, że za budynki, remonty, infrastrukturę szkolną, odpowiada samorząd, natomiast za pensje nauczycieli odpowiada rząd, bo wtedy byłby czytelny podział kompetencji i zakresu odpowiedzialności poszczególnych organów państwa – podkreślił Jan Maria Jackowski.

Do „okrągłego stołu” byliby zaproszeni także przedstawiciele opozycji. W czwartek mamy poznać szczegóły debaty, która wstępnie jest planowana na przyszły tydzień. Także jutro kolejna tura negocjacji rządowo-związkowych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Strajk nauczycieli trwa od ubiegłego poniedziałku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj