fot. twitter.com/MorawieckiM

Premier M. Morawiecki: Bronisław Czech był żarliwym patriotą

Bronisław Czech był nie tylko wybitnym sportowcem, ale także żarliwym patriotą – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki w 75. rocznicę śmierci tej wybitnej postaci przedwojennego sportu w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Wspominając najbardziej wszechstronnego polskiego narciarza okresu międzywojennego Mateusz Morawiecki przypomniał, że Bronisław Czech był uczestnikiem ruchu oporu w obozie Auschwitz, współpracownikiem Witolda Pileckiego.

„To oświęcimskie jądro ciemności 75 lat temu odebrało nam jednego z najwybitniejszych synów II Rzeczypospolitej” – napisał premier.

Bronisław Czech trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy urodził się 25 lipca 1908 w Zakopanem.

Był 24-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach narciarskich. Reprezentował Polskę w narciarskich mistrzostwach świata zajmując w kombinacji norweskiej piąte miejsce w 1927 oraz czwarte w 1929 roku. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 1928 roku był dziesiąty w kombinacji norweskiej; w ZIO 1932 był w niej siódmy.

Czech rywalizował także w skokach narciarskich trzykrotnie ustanawiając rekord Polski w długości skoku. W 1929 w Zakopanem osiągnął odległość 63 metrów.

Jako ratownik brał udział w szeregu wypraw ratunkowych TOPR. Od 1932 był trenerem narciarskim, prowadził szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu.

Po wybuchu drugiej wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, był kurierem do Węgier. 14 maja 1940 został aresztowany przez gestapo i miesiąc później znalazł się w pierwszym transporcie więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 349. Uczestniczył w tamtejszym ruchu oporu organizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie przyjął propozycji trenowania młodych niemieckich narciarzy.

Wiosną 1944 pogorszył się stan jego zdrowia. Trafił do szpitala oświęcimskiego, gdzie zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944. Informacja o śmierci Czecha została przekazana jego siostrze, Stanisławie Czech-Walczakowej, przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego.

Symboliczny grób Czecha znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Od 1946 corocznie rozgrywany jest Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, organizowany ku czci dwójki narciarzy zmarłych w czasie wojny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl