fot. PAP/Andrzej Grygiel

Gliwice: Premier oraz szef MON wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Gliwicach w uroczystości podpisania umowy na remont czołgów T-72. Szefowi polskiego rządu podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych „BUMAR – ŁABĘDY” S.A. towarzyszył minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czołgi zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt, przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne a także łączność cyfrową.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest to kolejny milowy krok do odbudowy potencjału polskiej armii.

– Dla nas to niezwykle ważny moment, że nasze możliwości operacyjne, napraw i modernizacji czołgu T-72 dadzą możliwość utrzymania miejsc pracy i rozwijania kompetencji w tym bardzo ważnym obszarze obronnym na najbliższe kilka lat. Chciałem bardzo serdecznie podziękować za to panu ministrowi obrony narodowej panu Mariuszowi Błaszczakowi za ogromne zrozumienie, które ma dla rozwoju wojsk pancernych, dla modernizacji naszej armii – akcentował szef rządu.

Szef MON-u Mariusz Błaszczak powiedział, że trwają prace nad czołgiem nowej generacji.

– Jestem spokojny co do możliwości realizacji kontraktu i co do perspektyw, bo przecież czołgi T-72 to jest sprzęt, który jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, a ta modyfikacja to taka zdolność pomostowa, a wszyscy oczekujemy i pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Umowa warta 1,75 mld zł ma być realizowana przez polski przemysł zbrojeniowy w latach 2019-2025.

RIRM

drukuj