fot. twitter.com/PremierRP | Krystian Maj/KPRM

Premier M. Morawiecki w „Daily Telegraph”: W kwestii 5G cała Europa musi stać razem z USA

W kwestii 5G cała Europa musi stać razem ze Stanami Zjednoczonymi – pisze na łamach brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” premier Mateusz Morawiecki. Wskazuje, że „bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego”.

Premier Mateusz Morawiecki pisze, że nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna będzie w dużej mierze decydować o dobrobycie i miejscu Europy w międzynarodowym systemie łańcucha dostaw, a sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu, przyspieszając funkcjonalność komunikacji – a tym samym całej gospodarki – w nieporównywalnym stopniu.

 – Aby ta technologia służyła dobrym celom, jej wdrażanie musi opierać się na zaufaniu i demokratycznej kontroli. W przeciwnym razie stajemy przed ryzykiem, że dzisiejszy kryzys będzie jedynie wstępem do tego, co może się zdarzyć, jeśli nieupoważniony podmiot przejmie kontrolę nad sieciami 5G i łańcuchami dostaw. Wkrótce cała nasza gospodarka będzie oparta na tej technologii i bez niej nie będzie mogła funkcjonować – podkreśla szef rządu. 

Jednocześnie premier Polski pisze, że Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy, nie może wpaść „w ręce prywatnych lub państwowych cyberprzestępców”.

– Bezpieczeństwo technologiczne, podobnie jak bezpieczeństwo epidemiologiczne, jest kluczowym wymiarem bezpieczeństwa narodowego. Dla jego zapewnienia państwa muszą mieć możliwość kontrolowania dostawców technologii, dlatego muszą oni pochodzić z krajów szanujących nasze podstawowe wartości: demokrację, transparentność, prawa człowieka i praworządność. W przeciwnym razie nasza kontrola nad nimi będzie iluzoryczna, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo – źle zdefiniowana – wskazuje Mateusz Morawiecki.

Premier przypomina, że sojusz z USA zapewnił dobrobyt i pokój powojennej Europie Zachodniej i do dziś zapewnia bezpieczeństwo. Mateusz Morawiecki przekonuje, że obecnie Europa musi kontynuować ten sojusz w wymiarze technologicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę sieci 5G. Wezwał „wszystkie państwa i firmy (…) do przyjęcia jasnej ścieżki solidnych środków krajowych w celu zabezpieczenia swoich sieci 5G”.

Aby zachować bezpieczeństwo tej sieci – jak pisze na łamach brytyjskiego dziennika polski premier – „wszyscy europejscy przedsiębiorcy muszą utrzymywać czyste linie produkcyjne, wolne od potencjalnego szpiegostwa przemysłowego oraz bezpieczne od ataków”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl