fot. PAP/Abaca

Premier Kanady oskarża Indie o zabójstwo religijnego lidera

Kanadyjski wywiad ma informacje, że za zabójstwem sikhijskiego lidera Hardeepa Singha Nijjara w czerwcu br. w Kolumbii Brytyjskiej stał rząd Indii – poinformował w poniedziałek premier Kanady, Justin Trudeau.

„Kanadyjskie agencje bezpieczeństwa aktywnie badają wiarygodne zarzuty o możliwym związku między osobami działającymi na rzecz rządu Indii i morderstwem kanadyjskiego obywatela, Hardeepa Singha Nijjara. Zaangażowanie jakiegokolwiek zagranicznego rządu w zabójstwo kanadyjskiego obywatela na ziemi Kanady jest niedającym się zaakceptować naruszeniem naszej suwerenności. Jest to sprzeczne z podstawowymi zasadami, jakie stosują wolne, otwarte i demokratyczne społeczeństwa” – powiedział Justin Trudeau podczas posiedzenia Izby Gmin.

Kanada wstrzymała niedawno rozmowy handlowe z Indiami i zdecydowała się nie wysyłać misji handlowej planowanej na jesień bieżącego roku. Justin Trudeau powiedział, że sprawę zabójstwa Hardeepa Singha Nijjara podniósł podczas niedawnego spotkania z premierem Indii, Narendrą Modim, w trakcie szczytu G20 w New Delhi.

Hardeep Singh Nijjar, który miał kanadyjskie obywatelstwo, 18 czerwca br. został zastrzelony przed sikhijską świątynią w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej. Sikhijski działacz był zwolennikiem utworzenia niezależnego państwa Khalistan, właśnie dla członków religijnej społeczności Sikhów. Rząd Indii uważał go za terrorystę i oskarżał o prowadzenie działalności separatystycznej

Minister spraw zagranicznych Kanady, Melanie Joly, powiedziała dziennikarzom, że z Kanady został wydalony wysoki rangą dyplomata Indii, szef wywiadu indyjskiego w ambasadzie w Ottawie – podał Reuters.

„Jeśli to (zarzut zabójstwa – PAP) okaże się prawdziwy, będzie to olbrzymie naruszenie naszej suwerenności (…). W konsekwencji wydaliliśmy wysokiej rangi dyplomatę Indii” – powiedziała Melanie Joly, którą cytowała Associated Press.

Zwolennicy ruchu Khalistanu postulują od lat 40. XX w. utworzenie państwa dla wyznawców religii sikhijskiej na obecnym terenie znajdującego się w Indiach Pendżabu. Sikhizm jest powstałą w XV w. religią łączącą wierzenia hinduskie i muzułmańskie. Obecnie na świecie żyje ok. 27 mln jej wyznawców.

Nieformalny koalicjant liberalnego rządu Justina Trudeau, Nowa Partia Demokratyczna, ma lidera, który jest Sikhem – szefem NDP jest od 2017 r. Jagmeet Singh.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl