Premier: deficyt w 2018 r. wyniesie 2,7 proc. PKB

Deficyt na poziomie 2,7 proc. PKB, wzrost gospodarczy 3,8 proc., bezrobocie 6,4 proc. – to główne wskaźniki do przyszłorocznego budżetu, które przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło.

„Zakładamy deficyt na poziomie 2,7 proc. (sektora finansów publicznych względem PKB – PAP), wzrost gospodarczy 3,8 proc., bezrobocie to jest – z tego, co pamiętam – 6,4 proc. To są te podstawowe wskaźniki, które założyliśmy” – powiedziała szefowa rządu.

Beata Szydło zaznaczyła, że ostatecznie projekt zostanie przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu przed 30 września br.

Premier mówiła, że założone w budżecie programy będą realizowane po pierwsze dzięki temu, że mamy bardzo dobre dochody budżetu, co – jej zdaniem – jest efektem uszczelnienia systemu podatkowego: działań ministerstwa finansów, ale także ministerstwa sprawiedliwości.

„Trzeba też pamiętać o tym, że rozwiązania, które zostały wprowadzone przez ministra Ziobro, pomagają w ukróceniu tych karuzel finansowych i wspomagają działania, które mają przyczynić się do tego, że należne podatki wpływają do budżetu” – powiedziała.

Premier podziękowała wszystkim, którzy zaangażowani są w realizację tych projektów.

„Trzeba pamiętać, że system ściągalności VAT był opracowany i przygotowany jeszcze przez ministra Pawła Szałamachę, któremu należą się podziękowania, przez pana ministra Mariana Banasia (…), oczywiście pana premiera Morawieckiego. Mamy już pierwsze efekty tych działań i dodatkowe wpływy do budżetu, a myślę, że przyszły rok będzie jeszcze bardziej optymistyczny” – dodała.

PAP/RIRM

drukuj