fot. PAP/Łukasz Gągulski

B. Szydło: Naszą odpowiedzialnością jest strzec ojczyzny jak źrenicy oka

Naszą odpowiedzialnością jest naszej ojczyzny strzec jak źrenicy oka, ale też łagodzić spory, budować wspólnotę i jednoczyć się – mówiła w piątek wicepremier Beata Szydło, która wzięła udział w krakowskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja.

„Cieszymy się wolnością, niepodległością, suwerennością. Polska jest częścią Unii Europejskiej, jesteśmy z tego dumni. To wielkie osiągnięcie i wielkie marzenia wielu pokoleń” – mówiła w piątek w Krakowie wicepremier Beata Szydło.

Beata Szydło wzięła udział w krakowskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Jak podkreśliła, „wiemy doskonale i zdajemy sobie sprawę z tego, że choć żyjemy dziś w kraju pokoju, kraju bezpiecznym, to naszym obowiązkiem jest cały czas strzec tej wolności, niezawisłości, suwerenności”.

„I to jest obowiązek nas, współczesnych i kolejnych pokoleń Polaków” – wskazała wicepremier.

Podkreśliła również, że majowe święto powinno połączyć nas – tak, „byśmy pamiętali, że mimo różnic, sporów mamy jedną Polskę, jedną ojczyznę, a my wszyscy jesteśmy Polakami”.

„I naszą odpowiedzialnością jest naszej ojczyzny strzec jak źrenicy oka, ale też naszą odpowiedzialnością jest łagodzić spory, budować wspólnotę i jednoczyć się” – powiedziała Beata Szydło.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zauważył „wyzwania stojące przed naszym pokoleniem”, wśród których wymienił nowoczesną i innowacyjną gospodarkę, silne państwo, oraz prężnie rozwijające się społeczeństwo.

„Od 15 lat ten rozwój odbywa się w ramach Unii Europejskiej (…), to jest wielka szansa dla Polski, ale też całej Europy, bo Europa na powrót jest zjednoczona” – mówił Jarosław Gowin.

Jak podkreślił, „dla nas, Polaków równie ważny jest wektor równości”.

„Chcemy, żeby to była Europa zjednoczona i równocześnie Europa równych szans, równych narodów – tak jak była przemyślana przez jej ojców założycieli” – dodał wicepremier.

W ocenie Jarosława Gowina, „w imię tej troski o jedność Europy, a zarazem uzasadnioną suwerenność narodów europejskich, warto zastanowić się dzisiaj, 3 maja, nad tym, co przed nami zrobiły inne narody – te najsilniejsze państwa europejskie, Francja, Niemcy, co zrobił zawsze dbający o honor Węgier premier Viktor Orban”.

„Mam na myśli konstytucyjne uregulowanie relacji między Polską a Unią Europejską – żeby te sprawy uporządkować, żeby ustabilizować obecność Polski w strukturach zjednoczonej Europy” – wyjaśnił wicepremier.

Wskazywał również, że należy „wyznaczyć granice suwerenności – takie, których nikomu naruszać nie wolno”.

„Potrzebujemy jedności, równości, ale potrzebujemy też tego, żebyśmy byli bardziej Polakami. Im bardziej jesteśmy Polakami, tym bardziej jesteśmy Europejczykami” – podkreślił Jarosław Gowin.

Krakowskie obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze wawelskiej, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Jak wskazywał on w homilii, dziś „znowu jesteśmy świadkami, ale także uczestnikami dramatu, który rozgrywa się między pragnieniem tego, co nasze, a tym, co musimy naszej matce (ojczyźnie – PAP) dać z siebie”.

„To dramat, który odnosi się do Polski jako do naszego dobra wspólnego, w wymiarze zewnętrznym. Spór o miejsce suwerennej Polski w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza spór dotyczący tego, jaki mamy przyjąć – jako Polska – wymiar ideowy i moralny, a także polityczny i ekonomiczny, w którym ma żyć i rozwijać się Polska” – podkreślał ks. abp Jędraszewski.

Po nabożeństwie wyruszył patriotyczny pochód, który z Wawelu przeszedł na pl. Matejki. Tam też – przed Grobem Nieznanego Żołnierza – zostały złożone wieńce. Złożono je także pod Krzyżem Katyńskim. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego. Wydarzenie zakończyła defilada.

PAP/RIRM

drukuj