fot. PAP/Jerzy Paszkowski

Podkarpackie: Obchody Święta Konstytucji 3 maja

Mszą św. w kościele farnym z udziałem władz wojewódzkich rozpoczęły się w piątek w Rzeszowie obchody Święta Konstytucji 3 maja. Na Podkarpaciu 228. rocznicę jej uchwalenia świętowano także m.in. w Krośnie, Przemyślu i Stalowej Woli.

W Rzeszowie po Mszy św., której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, uczestnicy uroczystości wraz z kompanią honorową 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztami sztandarowymi, przeszli na rynek.

Tam przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odśpiewano hymn Polski, podniesiono flagę państwową i odczytano preambułę Konstytucji 3 maja. Okolicznościowe przemówienia wygłosili wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Rzeszowskie uroczystości, w których wzięło udział kilkaset mieszkańców miasta, zakończyły się złożeniem kwiatów i wieńców pod pomnikiem. Potem odbyła się defilada pododdziałów wojska, policji, straży pożarnej, kombatantów i harcerzy.

Z kolei w Krośnie po Mszy św. w intencji ojczyzny w miejscowej bazylice złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą twórców Konstytucji 3 maja. Tablica znajduje się na Murze Pamięci na dziedzińcu bazyliki.

Oprócz uroczystości rocznicowych w Krośnie zaplanowano również imprezy kulturalne i sportowe, m.in. kolejną edycję Biegu Konstytucji.

W Przemyślu, po Mszy św. w miejscowej archikatedrze, mieszkańcy spotkali się na Wzgórzu Zamkowym. Przed znajdującym się na tym wzgórzu obeliskiem poświęconym twórcom Konstytucji 3 maja złożono wieńce i kwiaty. Przemyskie obchody rocznicowe zakończyło uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej na Zamku Kazimierzowskim.

Natomiast w Stalowej Woli przygotowano blok imprez „Niech się święci 3 Maja”, m.in. odtworzono „żywy obraz” nawiązujący do dzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”.

PAP/RIRM

drukuj