Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

Praga: Dziś kolejne rozmowy w sprawie kopalni Turów

Dziś mają być kontynuowane polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów. Spotkanie zaplanowano w  Pradze.  

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Premier Mateusz Morawiecki decyzję TSUE określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Wczoraj odbyła się kolejna już runda rozmów. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka mówił, że były to „bardzo trudne dyskusje.” Rozmowy mają być kontynuowane dzisiaj. Szef resortu klimatu tłumaczył, że rozmowy są bardzo złożone, ponieważ jest bardzo wiele elementów, które Polska chce jednocześnie omawiać z naszymi czeskimi partnerami. Dodał też, że czuje iż stosunki polsko-czeskie powinny być jak najszybciej wyprostowane. Rozmowy mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj