Powstanie Narodowa Strategia Kosmiczna. W ministerstwie trwają prace

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad Narodową Strategią Kosmiczną, która ma przyczynić się do rozwoju tej branży w Polsce.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, nasz kraj notuje już pierwsze sukcesy w podboju kosmosu. Chodzi m.in. o budowę podzespołów do marsjańskiego łazika i satelit.

Ponadto od dwóch lat dział Polska Agencja Kosmiczna, a Polska należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej, dzięki czemu nasi obywatele uzyskali m.in. możliwość udziału w międzynarodowych misjach.

Teraz dzięki wpisaniu rozwoju branży do tzw. planu Morawieckiego polski przemysł kosmiczny może się rozwinąć.

Eksperci zwracają uwagę, że ma to pomóc w finansowaniu polskiego przemysłu kosmicznego, ukierunkowaniu jego badań, a także pozwolić polskim firmom być bardziej konkurencyjnymi na rynkach światowych.

Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego podkreśla, że w polskim sektorze kosmicznym drzemie spory potencjał.

Ten dokument powinien ukierunkowywać jakie mechanizmy powinny być stworzone, aby polski sektor kosmiczny prawidłowo się rozwijał. Strategia narodowa będzie dla przedsiębiorców jasnym sygnałem, że państwo traktuje sektor kosmiczny poważnie i chce dalej inwestować w tym sektorze. Na dzień dzisiejszy polski sektor kosmiczny nie jest na razie silny, ale wiele przedsiębiorstw łączy rozwój tego sektora z własną przyszłością. Jest to jeden z najbardziej innowacyjnych sektorów na świecie. W związku z tym jeżeli w Polsce chcielibyśmy budować gospodarkę opartą na innowacjach w sektor kosmiczny, to są one jednym z najlepiej rokujących – mówi Paweł Wojtkiewicz.

Narodowa Strategia Kosmiczna, nad którą toczą się prace w resorcie rozwoju ma być gotowy jesienią tego roku. Wtedy też możemy poznać założenia Krajowego Programu Kosmiczny powstającego w Polskiej Agencji Kosmicznej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl