Do obiegu trafi banknot o nominale 500 złotych

10 lutego do obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 złotych. Umieszczono na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana została chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Wątpliwości co do wprowadzenia banknotu ma Ministerstwo Rozwoju.

Do tej pory w naszych portfelach nosiliśmy banknoty z wizerunkami polskich władców z dynastii Piastów i Jagiellonów: 10 złotych – na których widnieje Mieszko I, 20 złotych – z Bolesławem Chrobrym, 50 złotych –  z Kazimierzem Wielkim, 100 złotych – na których jest Władysław Jagiełło i 200 złotych – z Zygmuntem Starym.

Teraz do naszego obiegu trafi nowy banknot o nominale 500 złotych. Na nowym banknocie znalazł się wizerunek zwycięscy spod Wiednia z 1683 roku, króla Jana III Sobieskiego.

– Na stronie przedniej banknotu znajduje się wizerunek Jana III Sobieskiego zaczerpnięty z jego medalionu koronacyjnego – Jan III Sobieski spogląda w stronę herbu – jest herb „Janina”, herb rodziny Sobieskich. Po stronie prawej od wizerunku władcy umieszczony jest  szyszak husarski, który symbolizuje jego dokonania militarne. Na stronie odwrotnej banknoty znajduje się wizerunek orła. W tle przedstawiony jest wizerunek pałacu w Wilanowie – mówi Barbara Jaroszek – wicedyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP i dodaje, że wprowadzenie banknotu 500 złotych jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

To także oszczędności w samej instytucji jaką jest Narodowy Bank Polski.

– W momencie, kiedy wprowadzimy banknot 500 zł do obiegu i jednocześnie do zapasu strategicznego, będziemy mogli osiągnąć oszczędność rzędu około 37 mln zł rocznie – wskazuje Barbara Jaroszek.

Banknoty o nominale 500 złotych trafią do naszych portfeli i bankomatów w 50 milionach egzemplarzy. Uwagi co do jego wprowadzenia do obiegu ma Ministerstwo Rozwoju. W liście skierowanym do NBP Ministerstwo Rozwoju  apeluje o rozważenie, czy wprowadzenie nowego banknotu jest rzeczywiście konieczne. Ministerstwo wskazuje także na potencjalną możliwość wykorzystywania nowego banknotu przez przestępców, ogromne koszty obsługi transakcji gotówkowych oraz negatywny wpływ na walkę z polską szarą strefą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl