Powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Jest plan budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Placówka ma zostać otwarta 1 marca 2018 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Muzeum będzie prezentować historię Żołnierzy Wyklętych na terenie Polski po 1944 roku oraz w granicach II Rzeczpospolitej.

Placówka ma pełnić rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego działalności oddziałów oraz organizacji niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.

Jak mówi Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum w Ostrołęce niedługo ruszy przetarg na adaptację budynków na cele muzealne oraz konkurs na aranżację ekspozycji.

Chcielibyśmy w tym roku zamknąć wszystkie przetargi tak, żebyśmy mogli nawet pewne prawa rozpocząć – drobne prace typu wyburzenie budynków, być może jeszcze sprawdzenie i wzmocnienie fundamentów pozostałych budynków. Te pierwsze, podstawowe działania, które byśmy chcieli w tym roku przeprowadzić tak, żeby już wszystkie intensywne prace nastąpiły w roku 2017. Chodzi o to, żeby to była wystawa wzajemnie się uzupełniająca, czyli żeby był ten, niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, element ekspozycji w postaci wykorzystanie różnego rodzaju multimediów – wyjaśnia Jacek Karczewski.

Według szacunków, w 1945 r. do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego należało do 180 tys. osób, w tym około 17 tys. żołnierzy służyło w oddziałach partyzanckich.

RIRM

drukuj