fot. wikipedia

Powstanie Komisja ds. reprywatyzacji

Znane są uprawnienia specjalnej komisji ds. reprywatyzacji. Będzie ona upoważniona m.in. do zawieszenia trwających postępowań sądowych, czy uchylenia starych decyzji o zwrocie nieruchomości. Ma też decydować o odpowiedzialności urzędników.

Rząd zaakceptował kształt projektu, który powołuje komisję. Ma się ona zająć kwestią reprywatyzacji. Powołanie komisji zapowiedziało miesiąc temu Prawo i Sprawiedliwość.

Członkiem komisji będzie mógł zostać obywatel Polski o nieskazitelnej opinii, prawnik lub osoba, która posiada niezbędną wiedzę w zakresie gospodarowania nieruchomościami.

Nie wiadomo, czy w komisji będą mogli zasiadać politycy.  Komisja przywróci pewien porządek i sprawiedliwość – ocenia  Jacek Cieślikowski, radny m.st. Warszawy.

– Przede wszystkim przywróci taki stan, jaki powinien być – to znaczy, że osoby jakby nie mające prawa do danego domu czy mieszkania nie będą  otrzymywały go w sposób bezprawny. Myślę, że to przywróci sprawiedliwość społeczną, a także poczucie bezpieczeństwa ludziom, którzy mieszkają w kamienicach. Ważną kwestią jest, by mieszkanie, w którym przebywają, nie zostało im zabrane i nie zostali wyrzuceni na bruk – wskazał Jacek Cieślikowski.

Komisja zbada m.in. sprawę kamienicy przy ulicy Noakowskiego w centrum Warszawy. Spadkobiercą części majątku został mąż obecnej prezydent Warszawy – Hanny Gronkiewicz Waltz.

RIRM

drukuj