Powstał cykl krótkich filmów o losach Wojtyłów sprzed urodzenia się Karola

„Dom mojego dzieciństwa” to cykl krótkich filmów opowiadających historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin Karola. Będzie je można oglądać od dzisiaj codziennie o godz. 17.00 – podała Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

„W pierwszym odcinku opowiemy historię Emilii Wojtyłowej, matki papieża, a także ojca – Karola seniora, brata Edmunda i rodziny Kaczorowskich. Wszystko po to, żeby na koniec pozwolić wsłuchać się w zaskakującą opowieść sąsiadki Wojtyłów – Heleny Szczepańskiej o historii jej wielkiej radości z narodzin Lolusia. 11 maja o godz. 17.00 na profilu faceboookowym muzeum zamieścimy link do tego filmu” – powiedziała Magdalena Maślona.

Historie rodzinne Wojtyłów prezentowane będą wprost z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

„Gdzie, jeśli nie w nim, najlepiej jest opowiedzieć o korzeniach naszego świętego” – pytała retorycznie Magdalena Maślona.

***

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym mieszkał do matury, którą zdał w liceum im. Wadowity. Nigdy o nim nie zapomniał. Jako Papież odwiedzał je trzykrotnie. Podczas ostatniej wizyty w rodzinnym mieście, w 1999 r., Jan Paweł II powiedział: „Miasto mojego dzieciństwa, dom rodzinny, kościół mojego chrztu świętego. Pragnę wejść w te gościnne progi, na nowo ukłonić się rodzinnej ziemi i jej mieszkańcom”. W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: „Witam Wadowice”. Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.

Muzeum Dom Rodzinny mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol, późniejszy Papież. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.

PAP

drukuj