fot. PAP/EFE

Powrót połączeń lotniczych do strefy Schengen

Od środy (30 września) mają wrócić połączenia lotnicze dla całej strefy Schengen. Projekt w tej sprawie trafił w piątek pod obrady Rady Ministrów w tzw. trybie obiegowym.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, podkreśla, że zakaz lotów w strefie Schengen nie ma charakteru izolacyjnego, ale ograniczający skalę podróży, można podróżować innymi środkami transportu. Co więcej, z usług rynku lotniczego korzysta w tym okresie mniej osób.

– Październik, listopad to czas, kiedy sami przewoźnicy kasują połączenia. Mniej osób podróżuje na tych połączeniach, które są, więc efekt zmniejszenia skali ruchu, który do tej pory uzyskiwaliśmy zakazami, teraz wynika w sposób naturalny z tego, jaki mamy czas na rynku lotniczym. Poza tym 29 państw z poza Unii Europejskiej, to są mniej więcej te same kraje, do których zakaz lotów mają prawie wszystkie państwa Wspólnoty i tutaj nie ma znaczących zmian na liście. Największa zmiana to strefa Schengen, czyli konkretnie z tej listy zakazów „zejdzie” Hiszpania i Francja, która już wcześniej została zdjęta w wyniku notyfikacji obowiązkowych testów – mówi Marcin Horała.

Obecne ograniczenia w ruchu lotniczym obowiązują do jutra. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać od 30 września do 13 października.

 

RIRM

drukuj