fot. PAP/Tomasz Gzell

Potwierdziły się czwartkowe informacje Telewizji Trwam – do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o zbadanie zgodności ustawy o Trybunale Stanu z Konstytucją RP

Potwierdziły się informacje, do których już w czwartek dotarła redakcja Telewizji Trwam. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności ustawy o Trybunale Stanu z Konstytucją RP. Ma to być odpowiedź polityków Prawa i Sprawiedliwości na próby postawienia w stan oskarżenia prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Nowa sejmowa większość podtrzymuje przedwyborczy postulat dotyczący rozliczenia rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jedno z pierwszych działań ma być wymierzone w prezesa Narodowego Banku Polskiego, prof. Adama Glapińskiego, co zapowiedział w ubiegłym tygodniu przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk.

– W tej chwili dysponujemy większością głosów wystarczającą, aby postawić przed Trybunał Stanu prezesa NBP – mówił Donald Tusk.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się do sprawy także teraz.

– Bank centralny, NBP, należy do instytucji, które wymagają niezwykłej troski i pieczołowitości. Ja nie mam żadnych wątpliwości – nie zrobimy niczego, co by naruszyło stabilność, podważyło reputację instytucji państwa polskiego – akcentował były premier.

Stabilność polskich instytucji jest kluczowa, bowiem polityczne działania wymierzone w prezesa NBP z pewnością wpłynęłyby na postrzeganie wiarygodności naszego kraju.

„Do tej pory duża część politycznych komentarzy wydawała się całkowicie pomijać kwestię wizerunku naszego kraju. Łatwo natomiast ten wizerunek zepsuć politycznymi oskarżeniami prezesa NBP, które nie mają żadnej podbudowy prawnej” – wskazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy NBP.

Prezes NBP ma po swojej stronie orzecznictwo TSUE. Wynika z niego, że niezależność prezesów krajowych banków centralnych podlega szczególnej ochronie. Do próby zawieszenia prezesa banku centralnego doszło niespełna pięć lat temu na Łotwie, ale TSUE stwierdził nieważność decyzji zawieszającej. Być może dlatego właśnie narracją w tej sprawie jest dziś znacznie bardziej stonowana.

– Trzeba się będzie bardzo dobrze zastanowić nad tym, bo składanie przeciwko komukolwiek wniosku do Trybunału Stanu to jest bardzo poważna rzecz, trzeba zważyć koszty i zyski takiego ruchu – powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Mimo to grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności ustawy o Trybunale Stanu z konstytucją. Potwierdziły się tym samym informacje, do których dotarła redakcja Telewizji Trwam. Posłowie kwestionują dwa zapisy.

– Po pierwsze – fakt, że wystarczy bezwzględna większość głosów, czyli 231 posłów a przy niepełnej obsadzie posiedzenia sejmu to nawet wystarczy 116 posłów do postawienia w stan oskarżenia prezesa NBP – podsumował minister edukacji i nauki, prof. Krzysztof Szczucki.

Jednym z zarzutów stawianych prezesowi NBP jest skup obligacji. Dotyczyło to jednak operacji zakupu od banków komercyjnych na rynku wtórnym w ramach otwartych aukcji i przetargów. Skup obligacji pozytywnie oceniły: Europejski Banku Centralny, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl