twitter.com/MSZ_RP/

Szef MSZ spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem. Tematem rozmów m.in. zmiany unijnych traktatów

Szymon Szynkowski vel Sęk, minister spraw zagranicznych, powiedział, że stanowisko Czech w sprawie zmian traktatowych jest sceptyczne i podobne do stanowiska Polski. W 15. rocznicę powstania Forum Polsko-Czeskiego szef polskiej dyplomacji spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem. Głównym tematem rozmów była kwestia zmian w unijnych traktatach.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1730592220221259992

Szymon Szynkowski vel Sęk na konferencji po rozmowach wskazał, że to zagrożenie dla suwerenności państw członkowskich, które mogą utracić kompetencje w tak ważnych obszarach, jak obronność, polityka podatkowa i zagraniczna.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1730597699957731407

Polityk podkreślił, że Bruksela zmienia strategię i chce wyciszyć dyskusję o zmianie traktatów.

– Dyskusja pierwotnie miała odbywać się już podczas Rady do Spraw Ogólnych 12 grudnia i później – podczas Rady Unii Europejskiej w połowie grudnia. W tej chwili jest decyzja, że te sprawy będą odsunięte w czasie. Dzisiaj mamy do czynienia z innym zagrożeniem, że będzie redefinicja tego pomysłu i próba dokonywania postępów w ciszy, zamknięcia dyskusji nad nim. Jest pomysł, żeby przesunąć to na poziom Rady do Spraw Środowiska, która odbędzie się po Radzie Unii Europejskiej. Pytanie, dlaczego taki termin oraz czy to nie jest też chęć grania na przeczekanie różnych procesów politycznych i przesunięcie tego na przyszły rok – zwracał uwagę Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wizyta wpisuje się w ofensywę dyplomatyczną polskiego ministra, który zbiera sojuszników, by zatrzymać procedurę zmiany unijnych traktatów. Wśród forsowanych przez Brukselę propozycji jest m.in. likwidacja prawa weta w ponad 60 przypadkach i wprowadzenie wspólnej waluty euro.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl