Potajemne zmiany w armii

Rząd po cichu forsuje rewolucyjne zmiany w armii – nie konsultując swoich decyzji z parlamentem – alarmuje PiS. KP PiS wystąpił w tej sprawie o nadzwyczajne posiedzenie komisji obrony narodowej i informację bieżącą w Sejmie.

Chodzi o założenia zmian w dowództwach wojskowych, przyjętych we wtorek przez rząd. Gabinet Donalda Tuska zmierza do zastąpienia istniejących dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych przez dwa – generalne i operacyjne – oraz przekształcenia Sztabu Generalnego WP w organ odpowiedzialny za planowanie i doradzanie szefowi MON.

To skandaliczna sytuacja – rząd dokonuje fundamentalnych zmian za plecami Sejmu – akcentuje poseł Antoni Macierewicz – członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Mamy do czynienia z rodzajem rewolucji, czy bardzo radykalnej zmiany, która wywraca do góry nogami cały porządek w wojsku. Szczególnie niepokojący jest nie tylko rewolucyjny, albo antyrewolucyjny zakres zmian, ale także to że wszystko zostało zrobione za plecami Sejmu –  powiedział poseł Antoni Macierewicz.

To pierwszy przypadek, że tak ważna zmiana jest forsowana bez żadnych konsultacji z Sejmową Komisją Obrony Narodowej – powiedział wiceprzewodniczący tego gremium poseł Mariusz Antoni Kamiński.

– Nie było żadnej konsultacji, ani z klubami parlamentarnymi, ani z Komisją Obrony Narodowej. Stawało to również na posiedzeniu prezydium Komisji Obrony Narodowej i nigdy na ten temat nie rozmawialiśmy. Dlatego już przygotowaliśmy wniosek w sprawie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej właśnie w kwestii zmiany systemu dowodzenia w polskich siłach zbrojnych w trybie art.. 152 u. 2. Zwołujemy to posiedzenie oraz występujemy o rozszerzenie porządku obrad i debatę, informację prezesa Rady Ministrów i szefa resortu obrony na temat założeń tej ustawy. Chcemy, aby Sejm, który ma funkcje kontrolne zgodnie z Konstytucją również miał swój udział na temat tak istotnej sprawy – dodaje poseł Mariusz Antoni Kamiński.

Członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej – poseł Marek Opioła zwraca uwagę, że założenia przyjęte przez rząd są niekonstytucyjne. W nowym modelu nic się nie mówi m.in. o zwierzchniku sił zbrojnych.

Nie ma w ogóle ujętego Pana Prezydenta. Idąc od góry zmiana zasadnicza: Minister Obrony Narodowej ma pod sobą podległe wszystkie najważniejsze  instytucje, w tym przypadku przede wszystkim znika Sztab Generalny. Sztab generalny będzie  miejscem tak zwaną przechowalnią generałów. Według ministra obrony Narodowej obecny sztab generalny będzie miał model planistyczny. Druga najważniejsza zmiana:  likwidacja sił zbrojnych. Podległość tych  rodzajów sił zbrojnych pod dowództwo generalne, które będzie zajmowało się szkoleniem, będzie się zajmowało różnego rodzaju działalnością na bieżąco – powiedział poseł Marek Opioła.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl