Postępowanie ws. członków KRRiT zostanie umorzone?

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej większością głosów podjęła uchwałę rekomendującą umorzenie postępowania ws. czterech z pięciu członków Krajowej Rady.

Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć Sejm. Za umorzeniem postępowania głosowali posłowie PO, PSL i SLD i Ruchu Palikota. PiS i SP były przeciwko.

PiS chce złożyć wniosek mniejszości w tej sprawie, w którym posłowie wykażą, że doszło do naruszenia konstytucji przez KRRiT. Dokument zamierza złożyć także Solidarna Polska.

Z kolei poseł PO Andrzej Halicki powiedział, że sprawy nie ma, skoro TV Trwam dostała miejsce na cyfrowym multipleksie.

Tymczasem to, że KRRiT wydała uchwałę przyznającą TV Trwam miejsce na cyfrowym multipleksie dopiero teraz oznacza stratę zarówno dla katolickiej stacji jak i jej odbiorców – akcentuje poseł Arkadiusz Mularczyk.

Oczywiście nie sposób zgodzić się z posłem Halickim. TV Trwam już od roku mogłaby mieć miejsce na MUX-1, mogłaby zdobywać kolejnych widzów. Jest to wymierna strata dla telewizji, dla widzów, którzy od roku mogli oglądać TV Trwam. To jest nieprzeliczalne na poszerzenie odbiorców. W związku z tym, że telewizja nie mogła emitować od roku; inne telewizje, które uzyskały miejsce na multipleksie mogły zdobywać swoich odbiorców. Z punktu widzenia konkurencyjności, dostępu do widza, zdobywania nowych widzów – TV Trwam poniosła dużą stratę, którą teraz nie będzie łatwo nadrobić. Pan Halicki jest takim adwokatem diabła, bo broni złej sprawy. Ma świadomość, że ta niesłuszna decyzja KRRiT utrudniła bardzo i nadal utrudnia działanie dla TV Trwam – zaznacza poseł Mularczyk.

Argument posła Halickiego jest nie na miejscu, ponieważ oceniane jest pierwsze postępowanie KRRiT, podczas którego doszło do rażącego naruszenia prawa i konstytucji – zwróciła uwagę poseł Krystyna Pawłowicz.

 – Ten argument jest niestosowny, nie na miejscu. Oceniamy to postępowanie, które się odbyło w naruszeniu Konstytucji przez KRRiT. Naruszenie zasady równości – tutaj nie ma czego dowodzić. Oczywiście tamta strona uznała, żebyśmy umorzyli postępowanie – nie wspominając, bo nie był to żaden argument, że doszło do radykalnego naruszenia Konstytucji podczas pierwszego postępowania, zasady równości, wolności religijnej, wolnego dostępu do mediów. My w komisji jesteśmy w mniejszości, oni zawsze nas przegłosują. Niestety posiedzenie jest także niejawne. Pan Halicki może powiedzieć, co mu się żywnie podoba, natomiast nie jest prawdą, że argument przyznania koncesji dla TV Trwam oznacza umorzenie. My oceniamy tamto postępowanie, powinno być ono ocenione tak, jak na to zasługuje. Było to rażące naruszenie prawa i Konstytucji – apeluje poseł Pawłowicz.

Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunał Stanu czterech członków KRRiT złożyło PiS w 2012 r. Przypomnijmy, że TV Trwam otrzymała koncesję na nadawanie na multipleksie cyfrowym dopiero 5 lipca bieżącego roku.

Niebawem odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu na którym informacje na temat realizacji programu cyfryzacji telewizji naziemnej ma przedstawić  przewodniczący KRRiT, Minister Administracji i Cyfryzacji oraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Transmisję ze spotkania przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Wypowiedź posła Arkadiusza Mularczyka:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź poseł Krystyny Pawłowicz:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj